מה זה מס שבח מקרקעין?

המאמר באדיבות https://www.banai.co.il

מס שבח מקרקעין הוא אולי המס הגבוה ביותר ששילמתם אי פעם למדינה, אלא אם כן רכשתם רכב יוקרה ושילמתם 150% מס.

מהו מס שבח מקרקעין ולמה כל אזרח משלם אותו? אז ככה. חשוב ראשית לומר שבעבר, היה הרבה פטורים ממס שבח מקרקעין. אנשים היו רוכשים ומוכרים דירות ויודעים להיחלץ מדרישות המס. בעקבות שינויים מסוימים, כיום, לא ניתן להתחמק מכך, כמעט אף פעם. מה שאומר שאם יש לכם דירה ואתם מוכרים אותה, אתם כנראה תשלמו את אותו המס.

מה אפשר לעשות כדי לשלם פחות? מה זה בכלל מס שבח מקרקעין? המשיכו לקרוא כדי לדעת.

מס שבח מקרקעין:

מס שבח מקרקעין הוא מס שמשלם כל מי שמוכר את הדירה שלו בישראל. על מה הוא משלם את המס? מאוד פשוט. נניח ורכשתם דירה במיליון שקל לפני כחמש שנים. עברו להם חמש שנים, המשפחה גדלה או שכרגע יש לכם אפשרות לעבור למקום טוב יותר, ואתם מציעים את הדירה למכירה. 

בגלל התייקרות האזור אתם דורשים על הדירה, דירת שלושה חדרים, מיליון וחצי שקלים. בשעה טובה מכרתם את הדירה. שמתם לב למשהו? הרווחתם חצי מיליון שקל על אותם חמש שנים. ומה עם המדינה? לא מגיעה לה משהו מזה?

אז האמת היא שזה לא מדויק. למה? בגלל שאם לקחתם משכנתא אתם משלמים לבנק הרבה יותר ממיליון שקל וכך אין לכם כמעט רווח, אולם זה לא משנה, במכירה עצמה יש רווח ברוטו ממנו המדינה לוקחת מס.

לכן, אם אתם רוצים לשלם פחות עליכם לשמור את החשבוניות עם עשיתם שיפוץ יקר בבית כל אלו יפחיתו את המס שכן למעשה לא הרווחתם את הברוטו שהתווסף על הדירה אלא פחות מכך.