מהו תמ״א 38?

מצב הדיור בישראל בהחלט מצריך פתרון. זוגות רבים נישאים מבלי שתהיה להם יכולת ריאלית לרכוש דירה. גם משפחות רבות חיות בדירות קטנות ומשלמות שכירות חודשית מידי חודש, באין להם יכולת כלכלית לרכוש דירה. המצב בו קיים חסר מתמיד סדירות חדשות מציב את המדינה שלנו מול צורך למצוא פתרונות יצירתיים. וזאת לנוכח העובדה שעתודות הבנייה נמוכות מאוד, והן לגמרי אינן מספקות את הצורך ואת הביקוש הרב.

תכנית תמ"א 38 לניצול מקסימלי של השטח

כדי למקסם שטחים בנויים שאינם מנוצלים כראוי יצאה לדרך תכנית תמ"א 38. תכנית זו נועדה לאפשר חידוש מבנים והוספת יחידות דיור במבנים ישנים. כאשר המטרה היא להפוך בנייה דלילה לבנייה רוויה יותר. כך נוספות יחידות דיור נוספות שתאפשרנה לתושבים נוספים למצוא לעצמם בית. התוכנית הזו אמנם נשמעת הגיונית וטובה, אך בפול היא מסורבלת למדי ואף כרוכה בקשיים רבים. וזאת בגלל העובדה שהיא מצריכה שיתוף פעולה של מספר גורמים. ואת זה לא תמיד ניתן להשיג.

קראו באותו עניין גם על: איך להפחית היטל השבחה

בעלי הנכס והיזמים

נתאר לעצמנו בניין מגורים שמתגוררים בו שמונה דיירים. לכל אחד מהם יש זכויות בנכס ולכל אחד מהם יש דעה ואינטרסים משלו. כעת מגיע יזם ומציע להם עסקת תמ"א 38. הוא מציע את ההצעה תוך שהוא מבטיח לכל אחד מהדיירים – בעלי הדירות – הטבה משמעותית בהשבחת הנכס שלו. וזה אומר שהוא נאות להוסיף יחידות דיור למבנה הקיים בתמורה להוספת חדר, שיפור המבנה ההנדסי או הוספת חדר ממ"ד. כדי לצאת לדרך צריך להשיג הסכמה כוללת מצד כל הדיירים. לשם כך צריך היזם למצוא את התוכנית המתאימה שתהיה רווחית עבורו, ויחד עם זאת תאפשר רווח של ממש לכל אחד מהדיירים שחותם על ההסכם.

אולי יעניין אתכם גם: כמה עולה שמאי מקרקעין