איך עושים החזר מס

לא מעט עצמאים ושכירים יכולים ליהנות מהחזרי מס. רבים מהם לא בהכרח מודעים לכך, אך אם הם עובדים עם אנשי מקצוע צמודים, אז הם דואגים לבדוק את הנתונים ולבחון האם מגיעים להם החזרים. 

בשביל להבין איך עושים החזר מס, צריך להבין תחילה מה זה אומר. בעיקרון, כל אזרח ישראלי משלם מס הכנסה על עבודתו מדי חודש או חודשיים, בין אם הוא עצמאי או שכיר. במקרים מסוימים הוא משלם סכום יותר גבוה ממה שהוא אמור לשלם. למשל, עצמאים משלמים מקדמות מסוימות, שהן גבוהות יותר מהסכום שהם אמורים לשלם, מתוך תפיסה שעדיף לשלם יותר ולקבל החזר, מאשר לשלם פחות ולהיות חייב. 

שכירים לעומת זאת, משלמים מס הכנסה דרך תלוש המשכורת. הם אומנם משלמים כמה שנדרש, אך ייתכן מאוד שבחישוב המס שלהם, לא יתייחסו לנקודות זיכוי מסוימות, בין אם זה בגלל סטטוס מגורים, סטטוס משפחתי, גיל או נסיבות אחרות. במקרה כזה, הם יכולים להגיש בקשה לקבל החזר מס, זאת כמובן בתנאי יוכלו להוכיח שאכן הוא מגיע להם. 

כיצד מקבלים החזר?

בעיקרון השיטה היא, בדוח השנתי בסיום שנה, מציגים את נתוני המס ששולמו, אל מול הנתונים האמיתיים שהיו אמורים לשלם. ואז בוחנים את הפער שנוצר. חשוב להדגיש, מה שרואה חשבון או יועץ מס בוחן, זה לא בהכרח התוצאה הסופית. שכן, אחרי שמגישים את הדוח השנתי, רשויות המס בוחנות אם כל הנתונים נכונים, במידה וכן, אז מקבלים אישור על הסכום הסופי שיש לקבל כהחזר 

צריך לציין, ההחזר לא מתבצע באופן מיידי, עוברת תקופה של מספר שבועות עד שמס הכנסה מחזיר את כל הכסף. בכל מקרה, חשוב לספק את כל הנתונים על פי מה שנדרש.