כיצד השתנתה והשתפרה הטכנולוגיה של השתלות שיניים

המאמר באדיבות ד"ר אלדד בן אלעזר

בעשור האחרון תחום השתלות השיניים עבר מהפך וכיום, בעקבות הקידמה הטכנולוגית הדנטלית  יש אפשרות לבצע השתלות שיניים במגוון רחב של טכניקות, ביניהם הטכניקה הפופולארית של השתלות שיניים ביום אחד. .

היסטוריה של השתלות 

בשנות החמישים אינגוור  ברנמרק, אורתופד שוודי, ערך ניסוי עם חומר הטיטניום ומסקנתו הייתה שרקמות עצם יכולות לצמוח סביב הטיטניום. דבר אשר נקרא כיום איחוי עצם. ההשתלה הראשונה נעשתה בשנת 1965 ומאז אחוזי הצלחת השתלות שיניים השתפרו וזאת בעקבות התקדמות טכנולוגיית השתלות השיניים. נכון להיום יש סוגים רבים של שיטות להשתלות שיניים ואחוזי ההצלחה הם בסביבות תשעים ומעלה. 

השיטות הקלאסיות – השיטה הרב שלבית והחד שלבית

השיטה הקלאסית של השתלות שיניים וזו המוכרות לרוב האנשים היא השתלה בשני שלבים. השלב הראשון הינו השלב של ההשתלה. השלב השני הוא שלב החשיפה. בין שני השלבים השתל נמצא בתהליכי קליטה של חודשיים עד ארבעה חודשים. נכון להיום יש אפשרות מתקדמת של השתלת שיניים בשלב אחד. בשיטה זו ממקמים את  השתל בפה ועליו שמים כיפת ריפוי מעל החניכיים. 

השתלות שיניים – העמסה מיידית ו – ALL IN 4

בשיטת העמסה מיידית לאחר סיום הניתוח להחדרת השתלים משקמים באמצעות תותבות זמניות, גשרים וכתרים. בשיטת ALL IN 4  ארבעה שתלים ייחודיים מוחדרים לפה בזווית מיוחדת של ארבעים וחמש מעלות ועל השתלים האלו ממקמים ביום בו מבצעים את ההשתלה מערכת שייניים אותה מבריגים על השתלים. לא ניתן לשלוף מערכת זאת.

נכון להיום, טכנולוגיית השתלות שיניים הובילה לכך שבמקרים רבים ניתן לבצע השתלת שיניים ביום אחד וזאת לאחר בדיקות שונות, ביניהן כמות העצם והתאמת שיטת ההשתלה למטופל. כיום, כולם מרוויחים מהקידמה הטכנולוגית הדנטלית. בהצלחה!